Share

Tureks Turunç Madencilik: Marble Systems ile Doğal Taşın Zirvesinde

1982 yılında, büyük bir vizyonla kurulan Tureks Turunç Madencilik, bugün Marble Systems | TUREKS olarak sektördeki liderliğini sürdürüyor. Afyon’da başlayan bu büyüleyici hikaye, geniş ihracat ağı ve Amerika’daki güçlü varlığı ile tüm dünyada yankı uyandırıyor.

Kökleri Afyon’da: Başlangıç ve Büyüme

Marble Systems markası, Tureks Turunç Madencilik çatısı altında, doğal taşın, özellikle mermerin, pazarlama ve ihracatında 41 yıldır teknolojinin öncüsü olmaya devam ediyor. Firma, mermer, doğal taş, traverten, oniks gibi ürünlerin yaratıcı bir şekilde levha, fayans, mozaik, dekoratif öğeler ve proje boyutlarında üretimini gerçekleştiriyor. Firma, yıllık cirosunun %5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırarak, tasarım ekibinin özgün çalışmaları ile dikkat çekiyor ve mermerin en küçük parçalarını bile kullanarak zengin bir ürün yelpazesi sunuyor.

İhracatta Öncü Büyüme

2022 yılında Marble Systems markası ile Tureks Turunç Madencilik, 30’dan fazla ülkeye yaptığı ihracatla büyük cirolar elde etti. Firmanın dolar bazında %10′ luk bir büyüme kaydettiği 2022 yılı, önemli projelere de ev sahipliği yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında geniş bir showroom ve depo ağına sahip olan firma, 2023 hedeflerini de istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir.

Doğal Taşın Başkenti: Üretim ve İnovasyon

Marble Systems, bugün 10 farklı maden ocağından çıkarma ruhsatıyla 35 bin metreküp üretim kapasitesine sahiptir. 1 milyon metrekareden fazla satış ve üretim hacmiyle, doğal taşlar 900’den fazla doğal taş fabrikasında dönüştürülerek iç ve dış mekanlarda kullanılmaktadır. Farklı yüzey işlemleri ve tasarım anlayışı ile mermeri, traverten gibi doğal kaynakları daha geniş kullanım alanlarına taşıyan Marble Systems, dünyadaki traverten trendini başlatarak mermerin ve doğal taşın potansiyelini daha da genişletmiştir.

Küresel Başarı: Amerika’ya Uzanan Yolculuk

Tureks Turunç Madencilik’in kurucusu İsmail Ünal Turunç’un 1982’de başlattığı bu büyük yolculuk, Türkiye’den Amerika’ya uzanarak dünyanın dört bir yanında mermerin değerini yükseltti. Türkiye’de sadece lüks inşaatlarda kullanıldığı dönemlerde İtalya’ya gönderilen blokların işlenmesiyle Amerika’ya ihraç edilmesi fikri, cesur bir kararla başlamıştır. Bugün Amerika’da 1000’e yakın bayi, 7 kendi deposu ve 12 showroomu ile Marble Systems, Türkiye’nin gururu haline gelmiştir. Afyon’un bu başarılı kuruluşu, bölge bazında ihracat rakamlarına baktığımızda son 20 yılda daima ilk 5 içinde yer almıştır.

Tureks Turunç Madencilik ve Marble Systems, doğal taşın uluslararası alandaki değerini artırarak hem Türkiye’nin hem de sektörün gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.