Share

Önümüzdeki yıllarda Afyon’un ismini daha çok duyacağız

Ekonomist Dergisi Haber Müdürü Aram Ekin Duran, Afyonkarahisar’da dünyaya çok nitelikli ürünler sunan şirketler olduğunu söyledi. Duran, “Dünya pazarlarında adını duyuran iş insanlarının kentin kendine özgü özelliklerini vurgulamaları yerinde olacaktır. Afyon giderek gelişen bir seyir izliyor, kentin önemli bir ihracat potansiyeli var. Bu birikimi anlatmak biraz Afyon’dan çıkan şirketlere düşüyor. Ama umuyorum ki önümüzdeki yıllarda biz Afyon’un ismini daha çok duyacağız” dedi

Dünya Gazetesi, Para Dergisi, Platin Dergisi, Business Life, In Business Capital, Ekonomist, Business World Global, Ekoyapı Dergisi, Ekovitrin, Nasıl Bir Ekonomi, Yeni Şafak yayın organlarının çalışanları Marble Systems Tureks firmasının tanıtım gezisi kapsamında Afyonkarahisar’a geldi. Ekonomi muhabirleri iki gün süren Afyonkarahisr gezisi kapsamında Marble Systems Tureks Showroom ve fabrikasını gezdiler. Dün tamamlanan gezi kapsamında Alan Kılavuzu Araştırmacı-Yazar Hasan Özpınar’ın rehberliğinde Ulu Camii, Mevlevihane Müzesi gezildi.

“KENTTE ETKİLEYİCİ BİR BİRİKİMLE KARŞILAŞTIK”

Ekonomist Dergisi Haber Müdürü Aram Ekin Duran, Kocatepe Gazetesi muhabirine Afyonkarahisar’la ilgili izlenimlerini aktardı. 20 yıldır gazetecilik yaptığını ifade eden Duran, “Yaklaşık 20 yıldır gaztecilik yapıyorum. Pek çok farklı mecrada bugüne kadar haberlerimizle kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık. Ekonomi alanında uzmanlığım özellikle KOBİ’lerdir. Anadolu’nun ekonomik kalkınması üzerine çalışmalarım var. Gerçekten Afyon ülkenin geri kalanından bakıldığı zaman kimi zaman gastronomisiyle, kimi zaman jeotermal kaynaklarıyla, kimi zaman da elbette ki tarihiyle gündeme gelen bir kenttir. Afyon Anadolu’nun bence çok önemli kavşak kentlerinden bir tanesidir. Selçuklu’dan bu yana getirdiği çok ciddi bir tarihi ve sosyolojik birikim var. Bizler hem Afyonkarahisar Kalesinde hem Mevlevihane’de yaptığımız gezilerde hakikaten çok etkileyici bir birikimle karşılaştık. Afyon’un ekonomisine baktığımız zaman tabii son yıllarda çok artan bir ivmeyle büyüyen bir ekonomiden bahsediyoruz. Gerek madencilik olsun, gerek enerji olsun, gerek tarım ve hayvancılık olsun. Afyon giderek gelişen bir seyir izliyor. Bu tabii çok sevindiricidir. Hele ki özellikle Anadolu’nun üretici kentlerindeki göçleri düşündüğümüz zaman Afyon’un umarım önümüzdeki yıllarda göç veren değil, göç alan bir kent haline gelmesi mümkün olur.” dedi.

“AFYON’UN KENDİNE ÖZGÜ ÖZELLİKLERİ VURGULANMALI”

“Gerçekten Anadolu’da biraz yalnız bırakılmış, biraz unutulmuş pek çok kent gibi Afyon’un da çok büyük bir potansiyeli var. Umuyorum ki önümüzdeki yıllar bu potansiyelin açığa çıkacağı yıllar olacak.” diyen Ekim Aran Duran, kentin kendine özgü özelliklerinin vurgulaması gerektiğine dikkat çekti. Duran şöyle konuştu: “İş insanlarına naçizane tavsiyeden ziyade her yerde olduğu gibi iş dünyasında kentinin değerlerini taşıyan unsurları öne çıkarmalarının yararlı olabileceğini düşünüyorum. Kente katma değer yaratan, istihdam yaratan, üretim ve ihracatla adını dünyadaki pazarlarda duyuran tüm iş insanlarının Afyon’un kendine özgü özelliklerini vurgulamaları yerinde olacaktır. Küresel pazarlarda, katılınan fuarlarda verilen fotoğraf çok önemli. Afyon’un bir değer olarak kendi tarihi, kültürü, birikimi ve üretim geçmişiyle tanıtılması bu anlamda gerçekten çok önemli. Sadece yurt içinde değil dediğim gibi yurt dışında da bu konu önemlidir. Çünkü Afyon’un önemli bir ihracat potansiyeli de var. Bunu biliyoruz. Afyon’dan çıkan iş dünyasına adını altın harflerle yazmış çok iş insanları da var. Bu birikimi anlatmak biraz Afyonlulara Afyon’dan çıkan şirketlere düşüyor. Ama umuyorum ki önümüzdeki yıllarda biz Afyon’un ismini daha çok duyacağız. Çünkü gelişim potansiyelinin burada yaptığımız temaslarda da gördük ki çok ciddi bir potansiyel taşıyor. Bu potansiyel mutlaka kendini gerek Türkiye’de gerek dünya pazarlarında gösterecektir diye düşünüyorum.”

“AFYON’DA DÜNYAYA ÇOK NİTELİKLİ ÜRÜNLER SUNAN ŞİRKETLER VAR”

Duran sözlerini şöyle tamamladı: “Biz Afyon’a kalabalık bir basın ekibi olarak İstanbul’dan Tureks Turunç Madenciliğin davetlisi olarak geldik. İlk günümüzde özellikle mermer sektörü, madencilik sektörü üzerine sektörün önde gelen isimleriyle görüşme fırsatlarımız oldu. Tabii mermer yatakları açısından bu bölge çok zengin bir bölgedir. Hakikaten dünyaya çok nitelikli ürünler sunabilen şirketlerimiz Afyon’da var. Onlarla temas etmiş olmak bizi de bu anlamda hem bilgilendirdi hem memnun etti. Ben Afyon’a daha önce de birkaç kere gelmiştim. Ancak kent merkezini gezmek nasip olmamıştı, fırsat olmamıştı. Bu kez daha yaşamın içine girip Afyon sokaklarında gezmek, insanlarla tanışmak beni çok memnun etti.”